Ogrody Botaniczne

W Polsce już od XVI wieku przy ogrodach pałacowych, a później przy uniwersytetach zakładano dla celów badawczych ogrody botaniczne. Przy naszej Szkółce Krzewów Ozdobnych zostały założone mateczniki roślin wieloletnich, tzw. bylin. Aktualnie możemy się poszczycić kolekcją około 900 gatunków i odmian bylin, które prezentujemy w naszym ogrodzie botanicznym w odpowiednich aranżacjach nasadzeniowych podzielonych na grupy:

  1. Byliny niskie w aranżacji dywanowej
  2. Rośliny cieniolubne w otoczeniu drzew
  3. Rośliny światłolubne na otwartej przestrzeni
  4. Rojniki na skalniaku
  5. Rośliny ziołowe
  6. Trawy ozdobne
  7. Byliny wodne w środowisku bagiennym, w wodzie płytkiej i głębokiej.

Palmiarnia wysokości 5m i powierzchni 200 m2, o konstrukcji rurowej, jest pokryta przezroczystym poliwęglanem komórkowym. Znajdują się w niej rośliny egzotyczne wraz z ptactwem trzech stref klimatycznych: równikowej, basenu morza śródziemnomorskiego i strefy suchej (meksykańskiej). Jednak największą atrakcję stanowią zapewne tzw. mini plantacje egzotycznych roślin użytkowych jak: bawełna, ryż, sorgo, kawa, herbata, ziemne migdały i orzeszki, pieprz, ananasy, cytrusy, granaty, figi, rodzynki, pomidory drzewiaste, bambusy i wiele innych. Przed palmiarnią w tzw. „Tropicano” znajdują się rośliny egzotyczne posadzone w ziemi i odpowiednio okrywane na zimę jak: acanty, gunery, bambusy, hibiskusy, budleje, rodzynki brazylijskie i inne. Natomiast w dodatkowej aranżacji skalniaka eksponowane są kaktusy i inne sukulenty.

W roku bieżącym oddajemy do użytku mały ogród, który jest uzupełnieniem ogrodu bylinowego. Zioła – głównie lecznicze – są zaaranżowane w dwóch czworobokach usytuowanych symetrycznie z dekoracją rzeźbionych figur. Są to: macierzanki, oregano, lawenda, szałwia, pokrzywa, majeranek, koper, bazylia, mięta, babka, tymianek i inne.

Ogród bylinowy zatytułowany „Świat bylin” został w 2010 roku znacznie powiększony. Zajmuje powierzchnię 2.500 m2. Aktualnie jest największym ogrodem w całym kompleksie przestrzennym ogrodów pokazowych (w 2012 roku przewidujemy oddanie dla zwiedzających rozległej byliniarni). Nowy ogród bylinowy o kompozycji wydłużonego prostokąta zakończonego owalnym obejściem, został podzielony na kwatery. W centrum usytuowana jest altana z winoroślą. Każdy gatunek i odmiana bylinowa na kwaterach jest oznaczona etykietą. Najbardziej dekoracyjny jest wydłużony skalniak, z usytuowaną poniżej kompozycją w formie stylizowanej wici roślinnej, zbudowany z rojników i karmika z akcentami rzeźbiarskimi.