Ogrody pokazowe

Na powstanie ogrodów miało wpływ kilka sprzyjających czynników. Mini kompozycje stylowych ogrodów istniały już wcześniej w części sprzedażnej szkółki i cieszyły się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Ponieważ ten areał ziemi był niezbędny dla poszerzenia ekspozycji części sprzedażnej, zaistniała konieczność jej likwidacji. Wyrośnięty materiał nasadzeniowy i zdobyte doświadczenia zachęcały do realizacji większego założenia ogrodowego.
Systematycznie rozwijające się od 2004 roku nasze Ogrody stają się największą atrakcją turystyczną tego typu na Pomorzu. Są to repliki, w pomniejszonej skali, wybranych najpięknieszych ogrodów polskich w ich rozwoju historycznym. Rekonstrukcji tej dokonaliśmy na podstawie oglądu wybranych zachowanych ogrodów charakterystycznych dla minionych epok lub na podstawie zachowanych w dokumentach opisów i rysunków. Przedstawiliśmy je w fotosach wyeksponowanych w gablotach umieszczonych na budynku galerii. Porjektantem całości ogrodów i jego wykonawcą jest Hubert Kopciowski, historyk sztuki, który wraz z małżonką Wandą i synem Zenonem, jest również właścielem usytuowanej w jej sąsiedztwie szkółki krzewów ozdobnych.

22

W Polsce już od XVI wieku przy ogrodach pałacowych, a później przy uniwersytetach zakładano dla celów badawczych ogrody botaniczne. Przy naszej Szkółce Krzewów Ozdobnych zostały założone mateczniki roślin wieloletnich, tzw. bylin. Aktualnie możemy się poszczycić kolekcją około 900 gatunków i odmian bylin, które prezentujemy w naszym ogrodzie botanicznym w odpowiednich aranżacjach nasadzeniowych podzielonych na grupy:

 1. Byliny niskie w aranżacji dywanowej
 2. Rośliny cieniolubne w otoczeniu drzew
 3. Rośliny światłolubne na otwartej przestrzeni
 4. Rojniki na skalniaku
 5. Rośliny ziołowe
 6. Trawy ozdobne
 7. Byliny wodne w środowisku bagiennym, w wodzie płytkiej i głębokiej.
 • Ptaszarnia – w wydzielonej wolierze hodujemy ptactwo ozdobne: pawie, bażanty, kurki ozdobne, papużki nimfy, króliki miniaturowe i wiewiórkę hodowlaną.
 • Replika piramidy egipskiej – piramida wykonana w konstrukcji metalowej jest pokryta przezroczystami taflami poliwęglanu o proporcjach zgodnych z kanonem budowy piramid (1). Wnętrze jest zaadaptowane do grilowania i udostępniamy je nieodpłatnie wszystkim chętnym.
 • Plac zabaw  – to miejsce uwielbiane przez dzieci, które mogą się tutaj wyszaleć podczas gdy rodzice odpoczywają na ogrodach.
 • Galeria pamiątkarska – W budynku galerii można nabyć rękodzieła, drobne upominki, przewodniki i kartki pocztowe itp. Znajduje się w niej również kasa biletowa. Na zewnątrz ścian w gablotach są wystawione fotosy dokumentujące zachowane historyczne ogrody polskie.
 • Kącik grillowy – Duże palenisko otoczone brzozami to piękne i klimatyczne miejsce, które można wynająć do grupowej imprezy grillowej.

Przewodnik po ogrodach

Pobierz przewodnik po Ogrodach Pokazowych.
Format pliku: PDF, rozmiar: 9,2 MB, Ilość stron: 36
Cennik wstępu na teren
Ogrodów Pokazowych w miesiącach KWIECIEŃ i MAJ
dorośli i młodzież powyżej 15 lat 7 zł
dzieci od 3 do 15 lat 4 zł
grupy zorganizowane
(powyżej 15 osób)
5 zł
W pozostałych miesiącach WSTĘP DARMOWY
Pozostałe:
sesja zdjęciowa 95 zł

wynajęcie kącika grillowego

95 zł