Tuja Szmaragd to jedna z najpopularniejszych odmian żywotnika zachodniego – Thuja occidentalis. Jest doskonałą odmianą na żywopłoty nieformowane oraz do sadzenia w kompozycjach. Jej zielono-szmaragdowe łuski zachowują swoją barwę przez cały rok, co odróżnia ją od innej popularnie sadzonej odmiany – tui ‘Brabant’. Zobacz jak wykonać sadzenie tui Szmaragd, jak wygląda prawidłowa pielęgnacja tui Szmaragd, a także czy konieczne bywa przycinanie tui Szmaragd rosnącej w ogrodzie. Oto wszystkie sekrety uprawy Tui Szmaragd!

Tuja Szmaragd – pochodzenie

Żywotnik zachodni – Thuja occidentalis – pochodzi z Ameryki Północnej, a pierwsze egzemplarze sprowadzono do Europu już w XVI w. Kilkuset lenia historia uprawy tego gatunku zaowocowała mnogością wartościowych odmian, przydatnych do nasadzeń ogrodowych.

Odmianę tui Szmaragd wyselekcjonowano w Danii w 1950 roku i od tamtej pory jej popularność stale rośnie, a obecnie jest powszechnie rozmnażana przez polskich szkółkarzy.

Tuja Szmaragd – zastosowanie

Popularna tuja Szmaragd, której poprawna, pełna nazwa to żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) ‘Smaragd’ to jedna z najlepszych stożkowych odmian żywotnika zachodniego, polecana na żywopłoty nieformowane, do sadzenia w pojemnikach i na cmentarzach, a ze względu na swój pokrój i ładne zabarwienie igieł, również do nasadzeń pojedynczych, jako soliter. Ostatnio często wykorzystywana w zieleni miejskiej.

Tuja Szmaragd – cechy szczególne

Tuja Szmaragd rośnie w średnim tempie, osiągając po 10 latach uprawy wysokość ok. 2,5 m, przy średnicy ok 60 cm. Ostatecznie może dorastać nawet do 8 m wysokości. Jej gałązki są delikatne, intensywnie zielone, niemal szmaragdowe. Co ważne – nie brązowieją w okresie zimowym, co jest zaletą Szmaragda w stosunku do innej odmiany, popularnej na żywopłoty, jaką jest tuja Brabant.

Tuja szmaragd – pielęgnacja

Tuja Szmaragd ma pokrój regularny, wąsko stożkowy, dzięki czemu nie jest wymagane formujące przycinanie tui Szmaragd. Stanowisko uprawy powinno być słoneczne do półcenistego. W cieniu tuja Szmaragd nie uzyskuje takiej ładnej barwy, a pokrój będzie luźniejszy, mniej regularny. Gleba do jakiej sadzimy Szmaragdy powinna być żyzna i wilgotna.

Sadzenie tui Szmaragd w rzędzie, z przeznaczeniem na żywopłot, wykonuje się z zachowaniem rozstawy co 50 – 60 cm. Roślinę należy zasilać od wiosny do lipca nawozami przeznaczonymi dla roślin iglastych oraz regularnie nawadniać. W naszym klimacie tuja Szmaragd jest wystarczająco mrozoodporna i nie wymaga żadnych okryć na zimę.